RF Coaxial Relay, SP7T, Failsafe, 0.325A (Coil), 12VDC (Coil), 3900mW (Coil), 2000MHz, 1W (RF Input), DC Input, DC Output, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | SMC, BUILT-IN TTL DRIVER |
| Body length or diameter | 73.15 mm |
| Characteristic impedance | 75 Ω |
| Maximum coil current (DC) | 0.325 A |
| Coil power | 3900 mW |
| Coil resistance | 36.92 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 12 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact/Output Power Type | DC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum input power | 1 W |
| Maximum insertion loss | 30 dB |
| Maximum isolation | 60 dB |
| Manufacturer's serial number | STR |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 2000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Relay action | FAILSAFE |
| Relay function | SP7T |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 25 ms |
| Termination type | SOLDER/CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.3 |
| Base Number Matches | 1 |
