RF Transformer, 0.2MHz Min, 350MHz Max, 2:1
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | IMPEDANCE RATIO IS 4:1 |
| maximum cutoff frequency | 350 MHz |
| minimum cutoff frequency | 0.2 MHz |
| high | 5.08 mm |
| Insertion loss | 3 dB |
| length | 8 mm |
| Manufacturer's serial number | T-12055 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| method of packing | TAPE & REEL |
| physical size | L8XB6.86XH5.08 (mm) |
| surface mount | YES |
| Transformer type | RF TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 2:1 |
| width | 6.86 mm |
| Base Number Matches | 1 |