IC 4M X 8 MASK PROM, 120 ns, PDIP42, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-42, Programmable ROM
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-42 |
| Contacts | 42 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 120 ns |
| Other features | TTL COMPATIBLE I/O |
| JESD-30 code | R-PDIP-T42 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 53.2 mm |
| memory density | 33554432 bit |
| Memory IC Type | MASK ROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 42 |
| word count | 4194304 words |
| character code | 4000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| organize | 4MX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.8 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |