K BAND, 15pF, 60V, SILICON, ABRUPT VARIABLE CAPACITANCE DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | O-CEMW-N2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 60 V |
| Configuration | SINGLE |
| Nominal diode capacitance | 15 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | K BAND |
| JESD-30 code | O-CEMW-N2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | MICROWAVE |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 1000 |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |
| Varactor Diode Classification | ABRUPT |
| Base Number Matches | 1 |