Fixed Resistor, Thin Film, 0.5W, 0.499ohm, 2.2V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Manufacturer's serial number | RN73 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 0.499 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 2010 |
| surface mount | YES |
| technology | THIN FILM |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 2.2 V |
| Base Number Matches | 1 |