Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum attenuation frequency | 0.5 MHz |
| Attenuation at maximum frequency | 40 dB |
| Maximum DC resistance | 0.15 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER |
| high | 10.59 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 53.98 mm |
| Installation type | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| physical size | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage | 28 V |
| Terminal surface | TIN |
| width | 28.58 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| DVMC28 | DVMC28/H | DVMC28/K | DVMC28/ES | DVMC28F/HB | DVMC28F/K | DVMC28F/ES | DVMC28/HB | DVMC28F/H | DVMC28F | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | Data Line Filter, 1 Function(s), 28V, 4A, FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 |
| package instruction | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 | FLANGED, WELDED, HERMATIC PACKAGE-5 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum attenuation frequency | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz | 0.5 MHz |
| Attenuation at maximum frequency | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB | 40 dB |
| Maximum DC resistance | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω | 0.15 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER |
| high | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm | 10.59 mm |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 53.98 mm | 53.98 mm | 53.98 mm | 53.98 mm | 73.91 mm | 73.91 mm | 73.91 mm | 53.98 mm | 73.91 mm | 73.91 mm |
| Installation type | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| physical size | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) | L73.91XB28.58XH10.59 (mm)/L2.91XB1.125XH0.417 (inch) | L73.91XB28.58XH10.59 (mm)/L2.91XB1.125XH0.417 (inch) | L73.91XB28.58XH10.59 (mm)/L2.91XB1.125XH0.417 (inch) | L53.98XB28.58XH10.59 (mm)/L2.125XB1.125XH0.417 (inch) | L73.91XB28.58XH10.59 (mm)/L2.91XB1.125XH0.417 (inch) | L73.91XB28.58XH10.59 (mm)/L2.91XB1.125XH0.417 (inch) |
| Rated current | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A | 4 A |
| Rated voltage | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| Terminal surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| width | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm | 28.58 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |