
Power Bipolar Transistor, 30A I(C), 2-Element, NPN, Silicon, Plastic/Epoxy, 7 Pin
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PUFM-X7 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Shell connection | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 30 A |
| Configuration | COMPLEX |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 |
| Maximum landing time (tf) | 3000 ns |
| JESD-30 code | R-PUFM-X7 |
| JESD-609 code | e2 |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power consumption environment | 500 W |
| Maximum power dissipation(Abs) | 250 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Maximum off time (toff) | 15000 ns |
| Maximum opening time (tons) | 1500 ns |
| VCEsat-Max | 2 V |
| Base Number Matches | 1 |