Board Connector, 150 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.025 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Hole .087-.098, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 3 weeks |
| Other features | ROHS COMPLIANT,TAPE/REEL PKG |
| Board mount options | POLARIZATION POST |
| body width | 0.285 inch |
| subject depth | 0.143 inch |
| body length | 2.912 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD FLASH |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 938VAC V |
| Durability | 1000 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP) |
| Manufacturer's serial number | QSS |
| Plug contact pitch | 0.025 inch |
| Installation option 1 | HOLE .087-.098 |
| Installation option 2 | SCREWLOCKS |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 6.096 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| polarization key | ENDS |
| Rated current (signal) | 1.1 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 150 |
| Base Number Matches | 1 |