
Card Edge Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS |
| body width | 0.34 inch |
| subject depth | 0.458 inch |
| body length | 2.723 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD (10) |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 830VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 4.448 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GREEN |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 50 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | HOLE .125-.137 |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.265 inch |
| Terminal pitch | 3.96 mm |
| Termination type | CARD EXTENDER |
| Total number of contacts | 24 |
| Evacuation force-minimum value | .278 N |
| Base Number Matches | 1 |

| 50-24S-30 | 50-12S-30 | 50-20S-30 | 50-30S-30 | 50-36S-30 | 50-50S-30 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Card Edge Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, 0.156 inch Pitch, Card Extender Terminal, Hole .125-.137, Green Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS | BIFURCATED BELLOWS CONTACTS |
| body width | 0.34 inch | 0.34 inch | 0.34 inch | 0.34 inch | 0.34 inch | 0.34 inch |
| subject depth | 0.458 inch | 0.458 inch | 0.458 inch | 0.458 inch | 0.458 inch | 0.458 inch |
| body length | 2.723 inch | 1.785 inch | 2.41 inch | 3.191 inch | 3.66 inch | 4.754 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU | AU | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD (10) | GOLD (10) | GOLD (10) | GOLD (10) | GOLD (10) | GOLD (10) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER | BERYLLIUM COPPER |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 830VAC V | 830VAC V | 830VAC V | 830VAC V | 830VAC V | 830VAC V |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | 4.448 N | 4.448 N | 4.448 N | 4.448 N | 4.448 N | 4.448 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | GREEN | GREEN | GREEN | GREEN | GREEN | GREEN |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch | 0.156 inch |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | HOLE .125-.137 | HOLE .125-.137 | HOLE .125-.137 | HOLE .125-.137 | HOLE .125-.137 | HOLE .125-.137 |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch | 0.265 inch |
| Terminal pitch | 3.96 mm | 3.96 mm | 3.96 mm | 3.96 mm | 3.96 mm | 3.96 mm |
| Termination type | CARD EXTENDER | CARD EXTENDER | CARD EXTENDER | CARD EXTENDER | CARD EXTENDER | CARD EXTENDER |
| Total number of contacts | 24 | 12 | 20 | 30 | 36 | 50 |
| Evacuation force-minimum value | .278 N | .278 N | .278 N | .278 N | .278 N | .278 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to |