Datacom Transformer, GENERAL PURPOSE Application(s), 1:1
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Certification | UL; CSA |
| high | 4.27 mm |
| Insulation voltage | 1250 V |
| length | 14.22 mm |
| Manufacturer's serial number | 671-9940R |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNTED |
| Number of functions | 1 |
| physical size | 14.22mm X 8.51mm X 4.27mm |
| surface mount | NO |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1:1 |
| width | 8.51 mm |
| Base Number Matches | 1 |