IC,LATCH,SINGLE,8-BIT,ALS-TTL,SOP,24PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP24,.4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| Logic integrated circuit type | D LATCH |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP24,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |