HCMOS Output Clock Oscillator, 0.0125MHz Min, 50MHz Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 0.5 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | YES |
| frequency stability | 0.25% |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 50 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.0125 MHz |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | HCMOS |
| physical size | 38.1mm x 38.1mm x 13.462mm |
| Maximum supply voltage | 15 V |
| Minimum supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 55/45 % |
| Base Number Matches | 1 |