
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 400V, 47uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 47 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 550 mΩ |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.579 mA |
| Manufacturer's serial number | B43858 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 400 V |
| Guideline | IEC60384-4 |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.24 |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |

| B43858A9476M000 | B43858A9475M000 | B43858F2476M000 | B43858A2106M000 | B43858B5475M000 | B43858B5225M000 | B43858F2226M000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 400V, 47uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 400V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 250V, 47uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 200V, 10uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 450V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 450V, 2.2uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 250V, 22uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, CAN |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 47 µF | 4.7 µF | 47 µF | 10 µF | 4.7 µF | 2.2 µF | 22 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 550 mΩ | 4000 mΩ | 850 mΩ | 6000 mΩ | 4500 mΩ | 8500 mΩ | 2500 mΩ |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| leakage current | 0.579 mA | 0.071 mA | 0.368 mA | 0.075 mA | 0.078 mA | 0.045 mA | 0.18 mA |
| Manufacturer's serial number | B43858 | B43858 | B43858 | B43858 | B43858 | B43858 | B43858 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -40 °C | -40 °C | -25 °C | -25 °C | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 400 V | 400 V | 250 V | 200 V | 450 V | 450 V | 250 V |
| Guideline | IEC60384-4 | IEC60384-4 | IEC60384-4 | IEC60384-4 | IEC60384-4 | IEC60384-4 | IEC60384-4 |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.24 | 0.24 | 0.2 | 0.2 | 0.24 | 0.24 | 0.2 |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Tin (Sn) | Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maker | - | - | - | EPCOS (TDK) | EPCOS (TDK) | EPCOS (TDK) | EPCOS (TDK) |