IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT NOR,STD-TTL,FP,14PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE |
| MaximumI(ol) | 0.016 A |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 26 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 7427PC | 7427FC | 7427DC | |
|---|---|---|---|
| Description | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT NOR,STD-TTL,FP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT NOR,STD-TTL,FP,14PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,3 3-INPUT NOR,STD-TTL,FP,14PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DFP, FL14,.3 | DFP, FL14,.3 | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDFP-F14 | R-XDFP-F14 | R-XDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE |
| MaximumI(ol) | 0.016 A | 0.016 A | 0.016 A |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 | FL14,.3 | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 26 mA | 26 mA | 26 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 15 ns | 15 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |