
Quad Low Voltage (2.7V to 3V) Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00001 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 3500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 8.65 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 10 V/us |
| Nominal slew rate | 0.09 V/us |
| Maximum slew rate | 0.28 mA |
| Supply voltage upper limit | 12 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 220 kHz |
| Minimum voltage gain | 500000 |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LMC6574AIM/NOPB | LMC6572BIMX/NOPB | |
|---|---|---|
| Description | Quad Low Voltage (2.7V to 3V) Operational Amplifier 14-SOIC -40 to 85 | Dual Low Voltage (2.7V to 3V) Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP-14 | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 14 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00001 µA | 0.00001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 75 dB | 75 dB |
| frequency compensation | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 3500 µV | 7500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 | e3 |
| length | 8.65 mm | 4.9 mm |
| low-bias | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO |
| micropower | YES | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 |
| Number of functions | 4 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 |
| power supply | 3 V | 2.7/11 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 10 V/us | 10 V/us |
| Nominal slew rate | 0.09 V/us | 0.09 V/us |
| Maximum slew rate | 0.28 mA | 0.14 mA |
| Supply voltage upper limit | 12 V | 12 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 220 kHz | 220 kHz |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm |