Parallel - 3Rd Overtone Quartz Crystal, 33MHz Min, 80MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LOAD CAPACITANCE FROM 10 TO 50 PF |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - 3RD OVERTONE |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.0025% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| load capacitance | 50 pF |
| Manufacturer's serial number | EX43 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 80 MHz |
| Minimum operating frequency | 33 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| physical size | L7.5XB5XH1.3 (mm)/L0.295XB0.197XH0.051 (inch) |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |
