NTC Thermistor, 50000ohm, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -80 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.03 W |
| Rated temperature | 25 °C |
| resistance | 50000 Ω |
| Resistor type | NTC THERMISTOR |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Thermal sensitivity index | 3890 K |
| Thermistor Applications | TEMPERATURE SENSING |
| Base Number Matches | 1 |