D Latch, 1-Func, 4-Bit, TTL, PDIP14,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | D LATCH |
| Humidity sensitivity level | 2A |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Base Number Matches | 1 |

| 7477PC | 5477DM | 5477FMQB | 7477FC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | D Latch, 1-Func, 4-Bit, TTL, PDIP14, | D Latch, 1-Func, 4-Bit, TTL, CDIP14, | D Latch, TTL/H/L Series, 4-Func, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Complementary Output, TTL, DFP-14 | D Latch, 1-Func, 4-Bit, TTL, CDFP14, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DFP, FL14,.3 | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-XDFP-F14 | R-XDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | D LATCH | D LATCH | D LATCH | D LATCH |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 4 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | UNSPECIFIED | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | FL14,.3 | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 | 250 | NOT SPECIFIED | 250 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | NOT SPECIFIED | 30 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead |
| Humidity sensitivity level | 2A | 2A | - | 2A |
| Maker | - | Fairchild | Fairchild | Fairchild |