ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, 6 Bits Access, Bipolar, CDIP24, CERAMIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 1.2 V |
| Minimum analog input voltage | 0.8 V |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.4% |
| Nominal negative supply voltage | -6 V |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output bit code | BINARY, COMPLEMENTARY BINARY |
| Output format | PARALLEL, 6 BITS |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.12 MHz |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |