RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Counting direction | RIGHT |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-CDFP-F16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.94 mm |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN SERIAL OUT |
| Maximum Frequency@Nom-Su | 21000000 Hz |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 2/6 V |
| propagation delay (tpd) | 225 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.38 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 6.91 mm |
| minfmax | 25 MHz |
| Base Number Matches | 1 |

| M54HC166K1 | M54HC166D | M54HC166 | M54HC166K | M54HC166_04 | M54HC166D1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER | RAD-HARD 8 BIT PISO SHIFT REGISTER |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead | - | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible | - | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics | STMicroelectronics | - | STMicroelectronics | - | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DFP | DIP | - | DFP | - | DIP |
| package instruction | DFP, FL16,.3 | DIP, DIP16,.3 | - | DFP, FL16,.3 | - | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | - | 16 | - | 16 |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli | - | _compli | - | _compli |
| Counting direction | RIGHT | RIGHT | - | RIGHT | - | RIGHT |
| series | HC/UH | HC/UH | - | HC/UH | - | HC/UH |
| JESD-30 code | R-CDFP-F16 | R-CDIP-T16 | - | R-CDFP-F16 | - | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 | - | e0 |
| length | 9.94 mm | 20.32 mm | - | 9.94 mm | - | 20.32 mm |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN SERIAL OUT | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT | - | PARALLEL IN SERIAL OUT |
| Maximum Frequency@Nom-Su | 21000000 Hz | 21000000 Hz | - | 21000000 Hz | - | 21000000 Hz |
| Number of digits | 8 | 8 | - | 8 | - | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | - | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | - | 16 | - | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C | - | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | - | -55 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | - | TRUE | - | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP | DIP | - | DFP | - | DIP |
| Encapsulate equivalent code | FL16,.3 | DIP16,.3 | - | FL16,.3 | - | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE | - | FLATPACK | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | - | 2/6 V | - | 2/6 V |
| propagation delay (tpd) | 225 ns | 225 ns | - | 225 ns | - | 225 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.38 mm | 3.83 mm | - | 2.38 mm | - | 3.83 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | - | 6 V | - | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | - | 2 V | - | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V | - | 4.5 V |
| surface mount | YES | NO | - | YES | - | NO |
| technology | CMOS | CMOS | - | CMOS | - | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE | - | FLAT | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | - | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | DUAL | - | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE |
| width | 6.91 mm | 7.62 mm | - | 6.91 mm | - | 7.62 mm |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | - | 25 MHz | - | 25 MHz |