Telecom IC, Bipolar, PQFP64
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP64,.47SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 3.6/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |
| ACE9040KIWFP1N | ACE9040IGFP1N | ACE9040IGFP2N | ACE9040KIWFP2N | ACE9040IGFP1R | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom IC, Bipolar, PQFP64 | Telecom IC, Bipolar, PQFP64, | Telecom IC, Bipolar, PQFP64, | Telecom IC, Bipolar, PQFP64 | Telecom IC, Bipolar, PQFP64, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 | S-PQFP-G64 | S-PQFP-G64 | S-PQFP-G64 | S-PQFP-G64 |
| Number of terminals | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP64,.47SQ,20 | QFP64,.47SQ,20 | QFP64,.35SQ,16 | QFP64,.35SQ,16 | QFP64,.47SQ,20 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | 3.6/5 V | 3.6/5 V | 3.6/5 V | 3.6/5 V | 3.6/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 15 mA | 15 mA | 15 mA | 15 mA | 13 mA |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - |