64-BIT, 75.75MHz, OTHER DSP, PBGA532, 23 X 23 MM, 0.80 MM PITCH, LEAD FREE, PLASTIC, BGA-532
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | HFBGA, |
| Contacts | 532 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.3 |
| Other features | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Address bus width | 23 |
| barrel shifter | NO |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 75.75 MHz |
| External data bus width | 64 |
| Format | FIXED POINT |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PBGA-B532 |
| length | 23 mm |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 532 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HFBGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, HEAT SINK/SLUG, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.3 mm |
| Maximum supply voltage | 1.31 V |
| Minimum supply voltage | 1.19 V |
| Nominal supply voltage | 1.25 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 23 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |