180 Degree Hybrid Coupler, 1MHz Min, 500MHz Max, 2dB Insertion Loss-Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | MODULE |
| Maximum input power (CW) | 30 dBm |
| Maximum insertion loss | 2 dB |
| Maximum operating frequency | 500 MHz |
| Minimum operating frequency | 1 MHz |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| RF/Microwave Device Types | 180 DEGREE HYBRID COUPLER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.25 |
| Base Number Matches | 1 |