Power Transformer, 56VA
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Certification | UL; CSA |
| Center click function 1 | YES |
| Center click function 2 | NO |
| high | 57.15 mm |
| Insulation voltage | 2500 V |
| length | 93.6498 mm |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| Number of secondary windings | 1 |
| Output current 1 | 2.4 A |
| Output voltage 1 | 24 V |
| physical size | 93.6498mm X 46.0375mm X 57.15mm |
| main rating | DUAL 115V |
| surface mount | NO |
| Transformer type | POWER TRANSFORMER |
| VA rating | 56 VA |
| width | 46.0375 mm |
| Base Number Matches | 1 |