Half Bridge Based MOSFET Driver, MDFM18
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| high side driver | YES |
| Interface integrated circuit type | HALF BRIDGE BASED MOSFET DRIVER |
| JESD-30 code | R-MDFM-F18 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 18 |
| Package body material | METAL |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 20 V |
| Minimum supply voltage | 10 V |
| Nominal supply voltage | 18 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |