Floppy Disk Drive, CMOS, PQFP64, QFP-64
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 64 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PQFP-G64 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLOPPY DISK DRIVE |
| Base Number Matches | 1 |