Audio Amplifier, 1 Channel(s), 1 Func, PDSO16, SSOP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | LSSOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 6.6 mm |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 12.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 7.5 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |