Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 150V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1000 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 38 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.045 µs |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
| BYW93-150 | BYW93-100U | BYW93-100 | BYW93-150U | BYW93-200 | BYW93-200U | BYW93-50U | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 150V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 100V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 100V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 150V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 200V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 200V V(RRM) | Rectifier Diode, 1 Element, 38A, 50V V(RRM) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V | 1.3 V | 1.3 V | 1.3 V | 1.3 V | 1.3 V | 1.3 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A | 1000 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 38 A | 38 A | 38 A | 38 A | 38 A | 38 A | 38 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V | 100 V | 100 V | 150 V | 200 V | 200 V | 50 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.045 µs | 0.045 µs | 0.045 µs | 0.045 µs | 0.045 µs | 0.045 µs | 0.045 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | North American Philips Discrete Products Div | - | - | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div |