IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,8051 CPU,CMOS,LLCC,48PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | QCCN, LCC48,.27SQ,20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| bit size | 8 |
| CPU series | 8051 |
| JESD-30 code | S-PQCC-N48 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC48,.27SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 2.5/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 8192 |
| rom(word) | 65536 |
| ROM programmability | FLASH |
| speed | 32 MHz |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |