PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.157 inch |
| subject depth | 1.46 inch |
| body length | 1.843 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | PCMCIA CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | CN |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 24 |
| Base Number Matches | 1 |
| CN015S-3000-0 | CN015S-3001-1 | CN015S-3001-2 | CN015S-3003-2 | CN015S-3003-1 | CN015S-3002-2 | CN015S-3002-1 | CN015S-3000-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug | PCMCIA Connector, 24 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR | FLOPPY DISK CARD CONNECTOR |
| body width | 0.157 inch | 0.177 inch | 0.224 inch | 0.224 inch | 0.177 inch | 0.224 inch | 0.177 inch | 0.224 inch |
| subject depth | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch | 1.46 inch |
| body length | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch | 1.843 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR | PCMCIA CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ | 40 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | CN | CN | CN | CN | CN | CN | CN | CN |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | HOLE .086-.098 | HOLE .086-.098 | - | - | HOLE .055-.063 | HOLE .055-.063 | SPLIT BOARD LOCK |