
Double Balanced Mixer, 0.02MHz Min, 100MHz Max, 6.5dB Conversion Loss-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | DIP8,.2,200 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Maximum frequency conversion loss | 6.5 dB |
| Maximum input power (CW) | 24.77 dBm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating frequency | 100 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.02 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.2,200 |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
