Telephone Circuit, CMOS, CQCC40,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | QCCN, LCC40(UNSPEC) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC40(UNSPEC) |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 5 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |