
Board Stacking Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Straight, 0.019 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, White Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.185 inch |
| subject depth | 0.118 inch |
| body length | 0.394 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 60 mΩ |
| Contact style | CENTRONIC |
| Dielectric withstand voltage | 150VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | POLYAMIDE |
| Plug contact pitch | 0.019 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -35 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.3086 mm |
| Rated current (signal) | 0.3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.508 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 20 |
| Base Number Matches | 1 |
