LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), CDIP14, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | DS00 |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.43 mm |
| Load capacitance (CL) | 1000 pF |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.001 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of inverted outputs | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Actual output times | |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DS0026J | DS0026CJ | DS0026CJ-8 | DS0026G | DS0026CG | DS0026CL | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), CDIP8, CERAMIC, DIP-8 | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), MBCY12, METAL CAN, TO-8, 12 PIN | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), MBCY12, METAL CAN, TO-8, 12 PIN | LOW SKEW CLOCK DRIVER, 0 TRUE OUTPUT(S), 1 INVERTED OUTPUT(S), PDSO8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP8,.3 | TO-8, QUAD12,.4SQ | TO-8, QUAD12,.4SQ | SOP, LCC(UNSPEC) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Input adjustment | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W12 | O-MBCY-W12 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF | 1000 pF |
| Logic integrated circuit type | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A | 0.001 A |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of inverted outputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 8 | 12 | 12 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | TO-8 | TO-8 | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP8,.3 | QUAD12,.4SQ | QUAD12,.4SQ | LCC(UNSPEC) |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 12 ns | 12 ns | 12 ns | 12 ns | 12 ns | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | - | - | 2.03 mm |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | - | - | 5.25 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |