
BUFFER AMPLIFIER, DSO8, 3 X 3 MM, LLP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | HVSON, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | BUFFER |
| JESD-30 code | S-XDSO-N8 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVSON |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Supply voltage upper limit | 3.465 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |