QUAD LINE DRIVER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP16,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 4 |
| High level input current maximum value | 0.00001 A |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-CDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum output swing | 0.25 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.33 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| maximum transmission delay | 5 ns |
| width | 6.35 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DS90C031WG-QMLV | 5962-9583301QFA | 5962-9583301VZA | 5962-9583301QZA | DS90C031WG-QMLV/NOPB | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD LINE DRIVER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16 | QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | QUAD LINE DRIVER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16 | QUAD LINE DRIVER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16 | QUAD LINE DRIVER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16 |
| package instruction | SOP, SOP16,.4 | DFP, FL16,.3 | SOP, SOP16,.4 | SOP, SOP16,.4 | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown | unknown | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | YES | YES | YES | YES | YES |
| Number of drives | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Input properties | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER |
| Interface standards | IEEE 1596.3 | IEEE 1596.3 | IEEE 1596.3 | IEEE 1596.3 | IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-CDSO-G16 | R-GDFP-F16 | R-CDSO-G16 | R-CDSO-G16 | R-CDSO-G16 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | SOP | DFP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | FLATPACK | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class Q | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class Q | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 2.33 mm | 2.032 mm | 2.33 mm | 2.33 mm | 2.33 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | FLAT | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| maximum transmission delay | 5 ns | 5 ns | 5 ns | 5 ns | 5 ns |
| width | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| Minimum output swing | 0.25 V | 0.25 V | 0.25 V | 0.25 V | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 | FL16,.3 | SOP16,.4 | SOP16,.4 | - |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - |
| Maker | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - |