Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| CPU series | 8085 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory organization | 256X8 |
| Number of digits | 14 |
| Number of ports | 3 |
| Number of terminals | 40 |
| Number of timers | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 180 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| D8156 | D8155 | MD8155/B | D8156-2 | ID8156H | ID8155H | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40, | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40, | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40 | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40 | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40 | Parallel IO Port, 14-Bit, 256X8, MOS, CDIP40 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| CPU series | 8085 | 8085 | 8085 | 8085 | 8085 | 8085 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-XDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory organization | 256X8 | 256X8 | 256X8 | 256X8 | 256X8 | 256X8 |
| Number of digits | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Number of ports | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Number of timers | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 180 mA | 180 mA | 180 mA | 180 mA | 125 mA | 125 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |