Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 425MHz Min, 455MHz Max, 2.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | UPS SHIPPABLE |
| application | PAGING |
| bandwidth | 30 MHz |
| Beam Width-E | 80 deg |
| Beamwidth-H | 360 deg |
| Gain | 2.15 dB |
| Omnidirectional | YES |
| Maximum operating frequency | 455 MHz |
| Minimum operating frequency | 425 MHz |
| polarization | LINEAR VERTICAL |
| RF/Microwave Device Types | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA |
| Maximum transmission power | 500 W |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 |
| Commentary | 225 mph |
| Base Number Matches | 1 |
| DB630-B | DB630-C | DB630-D | DB630-A | DB633-A | DB633-D | DB633-C | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 425MHz Min, 455MHz Max, 2.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 450MHz Min, 482MHz Max, 2.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 480MHz Min, 512MHz Max, 2.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 406MHz Min, 436MHz Max, 2.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 406MHz Min, 436MHz Max, 5.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 480MHz Min, 512MHz Max, 5.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth | Base Station/Broadcast Transmission Antenna, 450MHz Min, 482MHz Max, 5.15dB Gain, 360deg 3dB Beamwidth |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | UPS SHIPPABLE | - | UPS SHIPPABLE | UPS SHIPPABLE | UPS SHIPPABLE | UPS SHIPPABLE | - |
| application | PAGING | - | PAGING | PAGING | PAGING | PAGING | - |
| bandwidth | 30 MHz | - | 32 MHz | 30 MHz | 30 MHz | 32 MHz | - |
| Beam Width-E | 80 deg | - | 80 deg | 80 deg | 35 deg | 35 deg | - |
| Beamwidth-H | 360 deg | - | 360 deg | 360 deg | 360 deg | 360 deg | - |
| Gain | 2.15 dB | - | 2.15 dB | 2.15 dB | 5.15 dB | 5.15 dB | - |
| Omnidirectional | YES | - | YES | YES | YES | YES | - |
| Maximum operating frequency | 455 MHz | - | 512 MHz | 436 MHz | 436 MHz | 512 MHz | - |
| Minimum operating frequency | 425 MHz | - | 480 MHz | 406 MHz | 406 MHz | 480 MHz | - |
| polarization | LINEAR VERTICAL | - | LINEAR VERTICAL | LINEAR VERTICAL | LINEAR VERTICAL | LINEAR VERTICAL | - |
| RF/Microwave Device Types | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA | - | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA | BASE STATION/BROADCAST TRANSMISSION ANTENNA | - |
| Maximum transmission power | 500 W | - | 500 W | 500 W | 500 W | 500 W | - |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 | - | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | - |
| Commentary | 225 mph | - | 225 mph | 225 mph | 225 mph | 225 mph | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | CommScope Inc | - | - | CommScope Inc | CommScope Inc | CommScope Inc |