Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 4 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.431 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 18 ns |
| Number of receiver bits | 4 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 87 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 20 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| S8T26F | AM8T26XC | S8T26F2 | N8T26F | N8T26B | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16 | Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, 0.063 X 0.082 INCH, DIE-16 | Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16 | Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16 | Line Transceiver, 1 Func, 4 Driver, 4 Rcvr, BIPolar, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 |
| Parts packaging code | DIP | DIE | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIE, | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of drives | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 | R-XUUC-N16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 75 °C | 125 °C | 75 °C | 75 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIE | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | UNCASED CHIP | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL EXTENDED | MILITARY | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | incompatible | incompatible |
| JESD-609 code | e0 | - | - | e0 | e0 |
| length | 19.431 mm | - | 19.431 mm | 19.431 mm | 19.304 mm |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum receive delay | 18 ns | - | 18 ns | 18 ns | 18 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 87 mA | - | 87 mA | 87 mA | 87 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 20 ns | - | 20 ns | 20 ns | 20 ns |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maker | - | - | AMD | AMD | AMD |