
Clipped Sine Output Oscillator, 25MHz Nom, ULTRA MINIATURE PACKAGE-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Ageing | 1 PPM/FIRST YEAR |
| Maximum control voltage | 2.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 2.5% |
| Manufacturer's serial number | DFAS15-UOV |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 25 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 0.7 V |
| physical size | 5.0mm x 3.2mm x 1.2mm |
| Maximum supply voltage | 3.15 V |
| Minimum supply voltage | 2.85 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |
