Clipped Sine Output Oscillator, 14.4MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 1 PPM/YEAR |
| Maximum control voltage | 2.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 2.5% |
| Manufacturer's serial number | DTO-432H |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 14.4 MHz |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 1 V |
| physical size | 11.4mm x 9.6mm x 2.5mm |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| Base Number Matches | 1 |