Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, 5000ohm Z(V) Max, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | O-PRDB-F2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE |
| frequency band | K BAND |
| maximum impedance | 5000 Ω |
| minimum impedance | 2000 Ω |
| JESD-30 code | O-PRDB-F2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | DISK BUTTON |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Minimum tangent signal sensitivity | 55 dBm |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | RADIAL |
| Schottky barrier type | ZERO BARRIER |
| Base Number Matches | 1 |
| DDC4582-018 | DDC4582-024 | DDC2351-024 | DDC4717-018 | DDC2351-018 | CDC7622-018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, 5000ohm Z(V) Max, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2 | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, 15000ohm Z(V) Max, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2 | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2 | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, 5000ohm Z(V) Max, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2 | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, Silicon, BEAM LEAD PACKAGE-2 | Mixer Diode, Zero Barrier, K Band, Silicon, DIE-12 |
| package instruction | O-PRDB-F2 | O-PRDB-F2 | R-CDMW-F2 | S-CDMW-F2 | R-CDMW-F2 | S-XUUC-N12 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE |
| frequency band | K BAND | K BAND | K BAND | K BAND | K BAND | K BAND |
| JESD-30 code | O-PRDB-F2 | O-PRDB-F2 | R-CDMW-F2 | S-CDMW-F2 | R-CDMW-F2 | S-XUUC-N12 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 12 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED |
| Package shape | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | DISK BUTTON | DISK BUTTON | MICROWAVE | MICROWAVE | MICROWAVE | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT | NO LEAD |
| Terminal location | RADIAL | RADIAL | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER |
| Schottky barrier type | ZERO BARRIER | ZERO BARRIER | ZERO BARRIER | ZERO BARRIER | ZERO BARRIER | ZERO BARRIER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |