Gunn Diode, 8.2GHz Min, 12.4GHz Max, 0.05W P(O), Gallium Arsenide, Continuous Wave,
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | O-CEMW-N2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| application | CONTINUOUS WAVE |
| Minimum continuous output power | 0.05 W |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | GALLIUM ARSENIDE |
| Diode type | GUNN DIODE |
| JESD-30 code | O-CEMW-N2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Typical operating current | 450 mA |
| Maximum operating frequency | 12.4 GHz |
| Minimum operating frequency | 8.2 GHz |
| Nominal operating voltage | 10 V |
| Minimum output power | 0.05 W |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | MICROWAVE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | GUNN |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |
| Base Number Matches | 1 |