Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1400V V(RRM), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | O-MUPM-H1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | O-MUPM-H1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 3150 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 180 °C |
| Maximum output current | 160 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1400 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | HIGH CURRENT CABLE |
| Terminal location | UPPER |
| Base Number Matches | 1 |
| DS110-14F | DSI110-16F | DS110-04F | DSI110-14F | DS110-16F | DSA110-14F | DSI110-04F | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1600V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1600V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 1 Element, 160A, 1400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 160A, 400V V(RRM), Silicon, |
| package instruction | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ANODE | CATHODE | ANODE | CATHODE | ANODE | ANODE | CATHODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 3150 A | 3150 A | 3150 A | 3150 A | 3150 A | 3150 A | 3150 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 180 °C | 180 °C | 180 °C | 180 °C | 180 °C | 180 °C | 180 °C |
| Maximum output current | 160 A | 160 A | 160 A | 160 A | 160 A | 160 A | 160 A |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1400 V | 1600 V | 400 V | 1400 V | 1600 V | 1400 V | 400 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maker | - | - | - | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |