| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Integrated Device Technology |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | IDT (Integrated Device Technology) |
| Parts packaging code | SOJ |
| package instruction | SOJ, SOJ44,.44 |
| Contacts | 44 |
| Manufacturer packaging code | PB44 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum access time | 7 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 1048576 bit |
| Memory IC Type | ZBT SRAM |
| memory width | 8 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of terminals | 44 |
| word count | 131072 words |
| character code | 128000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 128KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ |
| Encapsulate equivalent code | SOJ44,.44 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.025 A |
| Minimum standby current | 3.14 V |
| Maximum slew rate | 0.18 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |