Power/Signal Relay, DPDT, Momentary, 0.004A (Coil), 110VDC (Coil), 500mW (Coil), DC Input, AC Output, Through Hole-Straight Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Weidmuller |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 12 weeks 1 day |
| body width | 12.7 mm |
| body height | 15.7 mm |
| Body length or diameter | 29 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.004 A |
| Coil operating voltage (DC) | 77 V |
| Coil power | 500 mW |
| Coil release voltage (DC) | 11 V |
| Coil resistance | 26600 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 110 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 8A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 8 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Contact/Output Power Type | AC |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| operating hours | 7 ms |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | 29mm x 12.7mm x 15.7mm |
| Guideline | UL; VDE |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | DPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 2 ms |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
