RF 7/16 DIN Connector, 1 Contact(s), Female, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IMS Connector Systems Gmbh |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 1.228 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF 7/16 DIN CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 1 mΩ |
| Contact style | COAX |
| Durability | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | 3674 |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating frequency | 7.5 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 15 A |
| Total number of contacts | 1 |
| Base Number Matches | 1 |
| 3674.08.1018.194 | 3674.08.1018.195 | |
|---|---|---|
| Description | RF 7/16 DIN Connector, 1 Contact(s), Female, Plug | RF 7/16 DIN Connector, 1 Contact(s), Female, Locking, Plug |
| Maker | IMS Connector Systems Gmbh | IMS Connector Systems Gmbh |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| subject depth | 1.228 inch | 1.228 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF 7/16 DIN CONNECTOR | RF 7/16 DIN CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| Contact resistance | 1 mΩ | 1 mΩ |
| Contact style | COAX | COAX |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of ports | 1 | 1 |
| Maximum operating frequency | 7.5 GHz | 7.5 GHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Rated current (signal) | 15 A | 15 A |
| Total number of contacts | 1 | 1 |
| Base Number Matches | 1 | 1 |