General Purpose Inductor, 0.00255uH, 10%, 1 Element, Air-Core, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | COILCRAFT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | AIR |
| DC Resistance | 0.005 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.00255 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 100 |
| Maximum rated current | 1.6 A |
| self resonant frequency | 8200 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | GULL WING |
| Test frequency | 800 MHz |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |
| 906-3K | 906-2K | 906-3J | 906-5J | 906-5G | 906-4G | 906-4J | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 0.00255uH, 10%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00165uH, 10%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00255uH, 5%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00545uH, 5%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00545uH, 2%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00385uH, 2%, 1 Element, Air-Core, SMD | General Purpose Inductor, 0.00385uH, 5%, 1 Element, Air-Core, SMD |
| Maker | COILCRAFT | COILCRAFT | COILCRAFT | COILCRAFT | COILCRAFT | COILCRAFT | COILCRAFT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| core material | AIR | AIR | AIR | AIR | AIR | AIR | AIR |
| DC Resistance | 0.005 Ω | 0.004 Ω | 0.005 Ω | 0.008 Ω | 0.008 Ω | 0.006 Ω | 0.006 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.00255 µH | 0.00165 µH | 0.00255 µH | 0.00545 µH | 0.00545 µH | 0.00385 µH | 0.00385 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Maximum rated current | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A |
| self resonant frequency | 8200 MHz | 10000 MHz | 8200 MHz | 7000 MHz | 7000 MHz | 7500 MHz | 7500 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Test frequency | 800 MHz | 800 MHz | 800 MHz | 800 MHz | 800 MHz | 800 MHz | 800 MHz |
| Tolerance | 10% | 10% | 5% | 5% | 2% | 2% | 5% |