General Purpose Inductor, 30uH, 10%, 1 Element,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | C&D |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 0.6 Ω |
| Nominal inductance(L) | 30 µH |
| Inductor Applications | DC-DC CONVERTER |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum rated current | 2 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| special characteristics | PCB MOUNTABLE |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 0.001 MHz |
| Tolerance | 10% |
| Base Number Matches | 1 |
| 80305 | 80304 | 80306 | 80303 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 30uH, 10%, 1 Element, | General Purpose Inductor, 150uH, 10%, 1 Element, | General Purpose Inductor, 220uH, 10%, 1 Element, | General Purpose Inductor, 75uH, 10%, 1 Element, |
| Maker | C&D | C&D | C&D | C&D |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| DC Resistance | 0.6 Ω | 0.09 Ω | 0.1 Ω | 0.064 Ω |
| Nominal inductance(L) | 30 µH | 150 µH | 220 µH | 75 µH |
| Inductor Applications | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER | DC-DC CONVERTER |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Maximum rated current | 2 A | 3.5 A | 3 A | 1 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO | NO | NO | NO |
| special characteristics | PCB MOUNTABLE | PCB MOUNTABLE | PCB MOUNTABLE | PCB MOUNTABLE |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Terminal location | RADIAL | RADIAL | RADIAL | RADIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN | PRINTED WIRING PIN | PRINTED WIRING PIN | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz | 0.001 MHz |
| Tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |