EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | NONE |
| Board mount options | MOUNTING FLANGE |
| body width | 0.375 inch |
| subject depth | 0.861 inch |
| body length | 3.65 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| maximum insertion force | 4.448 N |
| insulator material | GLASS FILLED PHENOLIC |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.09 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 18 |
| Evacuation force-minimum value | .556 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 583544-2 | 583544-3 | 583544-1 | |
|---|---|---|---|
| Description | EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL | CONNECTOR, 36 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE SINGLE PART CARD EDGE CONN, SOLDER | EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,18 CONTACTS,0.156 PITCH,PC TAIL TERMINAL |
| Maker | TE Connectivity | TE Connectivity | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 1 | 2 | 2 |
| Terminal pitch | 3.9624 mm | 3.96 mm | 3.9624 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 18 | 36 | 18 |
| Other features | NONE | - | NONE |
| Board mount options | MOUNTING FLANGE | - | MOUNTING FLANGE |
| body width | 0.375 inch | - | 0.375 inch |
| subject depth | 0.861 inch | - | 1.017 inch |
| body length | 3.65 inch | - | 3.65 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE |
| contact mode | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE | - | BELLOWED TYPE |
| maximum insertion force | 4.448 N | - | 4.448 N |
| insulator material | GLASS FILLED PHENOLIC | - | GLASS FILLED PHENOLIC |
| Plug contact pitch | 0.156 inch | - | 0.156 inch |
| Number of connectors | ONE | - | ONE |
| PCB row number | 1 | - | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 15u inch | - | 15u inch |
| Rated current (signal) | 5 A | - | 5 A |
| Guideline | UL, CSA | - | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.09 inch | - | 0.09 inch |
| Evacuation force-minimum value | .556 N | - | .556 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 |